Menu

Sex a data. Jste připraveni na odhalení své intimity?

I dobře skrývané může být odhaleno, pokud přijde na data. Intimní hračky jsou dnes propojené s internetem. A tak se ocitají pod útoky hackerů stejně jako naše počítače. Znamená to, že přicházíme o soukromí v ložnici?

Jeden den si na svém mobilu prohlížíte v čekárně u lékaře nové jarní kabáty, druhý den v práci vám váš prohlížeč zobrazuje jen reklamy na nové jarní kabáty. Je to děsivé. Ale místo orwellovského Velkého bratra za vším hledejte propojenost účtů, analytické nástroje a data. Všude kolem nás se hemží informace. A před ztrátou soukromí nás už neochrání ani zamčené dveře do ložnice.

Sexuální pomůcky nejsou nic nového pod sluncem. První vibrátor spatřil světlo světa v 19. století, ale po nástrojích lásky a uspokojení lidé sahali mnohem dříve. Dnes už neposíláme telegramy jako před dvěma stovkami let, a tak není s podivem, že i vibrátory vyspěly.

Jsou chytré. Propojené s internetem. A shromažďují o nás velké množství údajů.

Problém nastává, když se sexuální hračky zlíbí hackerům. Jenže to by nebylo lidstvo, aby na potíže, které samo pomohlo vytvořit, nehledalo lék. Odpovědí je rozvíjející se obor „techniky cibulového směřování“, který vytváří možnosti anonymního přístupu k internetu. Známý je také pod zkratkou TOR (The Onion Router).

Příliš slabá ochrana

Erotické hračky propojené s internetem se objevily už před deseti lety. Jejich předchůdce „Trance vibrator“, malý obdélníkový černý box připojený přes USB, nebyl původně určený k sexuálním účelům, ale byl stvořený pro PlayStation 2. Z jedné hračky se zrodila druhá – sexuální.

Oblibu erotických pomůcek napojených na internet podpořil masivní rozvoj internetu věcí (Internet of Things). Vše došlo tak daleko, že dnes už si vývojáři nelámou hlavu pouze s napodobením části lidského těla, ale vytvářejí celé sexuální roboty, například nedávno představenou silikonovou Samanthu. Slovy jejího tvůrce je robotka interaktivní, má ráda doteky a podle nastavení bude mít romantickou, rodinnou nebo sexuální náladu.

S narůstající oblibou sexuálních hraček propojených s internetem se zvyšují bezpečnostní rizika. Zprávy o bezpečnostních mezerách těchto pomůcek jsou poměrně časté. Jde o chyby v technologiích Bluetooth, problémy s databázemi, potíže s rozhraním API a neautorizovanými aplikacemi, které mohou umožňovat vzdálené ovládání nebo zprostředkovat neoprávněný přístup k uživatelským informacím.

Například nedávno konzultanti ze společnosti SEC Consultant na svém blogu publikovali článek, v němž varovali před riziky některých sexuálních hraček (Vibratissimo Panty Buster, MagicMotion Flamingo nebo Realov Lydia), které se ocitají pod útoky hackerů. Ti mohou hračku vzdáleně ovládat, získat přístup k citlivým uživatelským údajům, nebo dokonce k interní kameře endoskopického dilda připojeného k Wi-Fi.

Některé incidenty nezůstávají bez odezvy. Například výrobce pomůcky We-Vibe 4 Plus musel zaplatit 3 miliony liber jako odškodné, protože bez zákazníkova souhlasu sledoval jeho chování.

A výčet podobných pochybení by mohl pokračovat.

Chceme vědět, co máte rádi

Když je sexuální hračka zapnutá a připojená k internetu, děje se celá řada věcí. „Vedlejším“ produktem této aktivity jsou data.

Jste překvapeni, že i vibrátory nebo umělé penisy umí shromažďovat citlivé informace? V době, kterou lze bez nadsázky nazvat datovou, to není nic výjimečného.

Data, která erotické pomůcky shromažďují, se podobají těm, jež v sobě nese například mobil nebo tablet: časy přihlášení, doba používání, jména účtů, místa přihlášení.

Pokud by taková data shromažďovala vaše lednička, možná byste nad tím mávli rukou. Je ale rozdíl mezi tím, jestli někdo ví, kdy otevřete ledničku, a mezi tím, kdy jste v soukromí své ložnice společně se svou sexuální pomůckou.

Zmíněný případ s We-Vibe 4 hračkou, která byla napadena hackery, ukázal, že data mohou být sbírána on-line, v přímém přenosu.

Zařízení předává informace o tom, s kým člověk používající sexuální hračku je a jaký druh sexu si dopřává. To může být velmi nebezpečné, protože takové informace lze snadno zneužít, například k vydírání. Otevírá se také prostor pro špehování partnerů.

A potom je zde ještě jeden, docela prozaický rozměr. Společnosti, jež sexuální hračky vyvíjejí, samozřejmě chtějí vědět, kdy, jak a s kým je používáte nebo co vás nejlépe uspokojí. Na tom přece staví svůj marketing.

Lze intimitu i v době datové chránit? Vývojáři se o to přinejmenším snaží. Softwarová společnost RenderMan představila projekt Internet Of Dongs, který ve spolupráci s webem PornHub analyzuje problémy spojené s internetovými sexuálními hračkami. Zaměřuje se například na bezpečnostní chyby v produktech, uvádí na pravou míru konspirace a vytváří kodexy chování pro ty, kteří se bezpečností sexuálních hraček zabývají.

V létě 2017 se na stole Sarah Jamie Lewis, vědkyně, která se zabývá soukromím a anonymitou, divoce rozvibrovala jedna ze sexuálních hraček. Pět nebo šest anonymních uživatelů přes její twitterový účet ovládalo vibrátor. Tento test byl jedním z prvních, který ověřoval prototyp produktu nazvaného „Onion Dildonics“.

Tento produkt je navržený tak, aby umožnil anonymní používání sexuálních hraček připojených na internet, aniž by bylo potřeba sdílet citlivé uživatelské informace. Ve chvíli, kdy nejsou přenášena data na servery, totiž neexistuje ani způsob, jak sexuální hračku „hacknout“ a zneužít.

Lewis se podařilo vyvinout způsob, jak vibrátor ovládat, zatímco je připojený k anonymní síti TOR. Technicky nejde o poměrně náročné řešení, Lewis nyní pracuje na verzi, která by byla uživatelsky přívětivá a mohly ji využít společnosti vyrábějící erotické pomůcky.

Ty by měly podle odborníků brát bezpečnostní rizika sexuálních hraček vážně, protože následky mohou být pro jejich uživatele fatální. „Tato zařízení jsou stále levnější, lidé si je proto kupují. Za dva, tři nebo čtyři roky mohou být rizika sexuálních útoků opravdu významná,“ nechala se slyšet Lewis.

Mgr. Eva Škorničková
Mgr. Eva Škorničková

Jsem nezávislá právní konzultantka ochrany osobních dat a bezpečnosti IT. O obsah portálu GDPR.cz pečuji jako jeho zakladatelka a šéfredaktorka s podporou redakčního týmu. Máte-li pro nás zajímavý tip, sem s ním!


Hlavní partneři